Forum Forum miłośników Agamy Brodatej fachowe porady Strona Główna

 Opis Agamy Brodatej
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Basiulek
Administrator


Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:03, 03 Mar 2007    Temat postu: Opis Agamy Brodatej

Witam,
Zapraszam do czytania opisu Brodacza!
Wstęp –
Agama Brodata jest jedną z najczęściej spotykanych jaszczurek w polskich hodowlach. Szczególnie polecana jest ze względu na łatwość w hodowli i łagodne usposobienie. Potocznie nazywana ,,pet lizard" (pieszczoch).
Biotop
Suche i ciepłe sawanny i stepy pokryte trawą.
WYGLĄD:
Brodacze są całkiem dużymi, masywnymi jaszczurkami należącymi do rodziny Agam (Agamidae) .Ciało tych gadów jest pokryte drobnymi łuskami i kolcami. Nie mamy się czego obawiać, kolce wcale nie kłują, jak to się może niektórym zdawać na pierwszy rzut oka. Ubarwienie najczęściej zależy od nastroju osobnika, lub po prostu indywidualnych cech. Brodacze ciemnieją na skutek stresu związanego Np. z obecnością innego osobnika, zwierząt domowych, głośnej muzyki czy też rozwrzeszczanych znajomych, także wszelkie większe imprezy w pokoju, w którym przebywa gad odpadają. Ogon z reguły jest dłuższy od reszty ciała, agamy te potrafią nim mocno uderzyć potencjalnego przeciwnika.
Funkcję obronną pełni również broda. W razie niebezpieczeństwa rozkładają ją (przez co optycznie powiększają swoją wielkość). Staje się ona również ciemniejsza. Brodacze nie posiadają przylg. Na końcach palców znajdują się ostre
pazurki ułatwiające im wspinanie się. Wyróżnia się wiele odmian barwnych, które w Polsce są niestety trudno osiągalne.

WIELKOŚĆ:
Pogona vitticeps w warunkach hodowlanych dorasta do 55cm. Samice są mniejsze od samców.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Brodacze w warunkach terrariowych dożywają zwykle 13-15 lat, aczkolwiek przy prawidłowej diecie i świetnej opiece można utrzymać je przy życiu dłużej.
ZACHOWANIE W STOSUNKU DO CZŁOWIEKA:
Agamy Brodate cechuje niezwykle łagodne usposobienie. Należą do grupy najłatwiej oswajających się jaszczurek. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić ze względu na spore rozmiary.
Brodacze nie wykazują agresji w stosunku do człowieka. Gryzą raczej tylko przypadkowo Np. przy podawaniu pokarmu, lub gdy bardzo je zestresujemy.
Bardzo szybko się aklimatyzują w nowym terrarium, najczęściej już od pierwszego dnia pobytu u nowego właściciela polują na wszelkie owady. Proces oswajania trwa niezwykle krótko, właściwie mówi się, że rodzą się oswojone. Młode bródki często same pchają się na ręce, są bardzo ufne.
Mimo, iż brodacze należą do niezwykle przyjacielskich i ufnych jaszczurek, zdarzają się osobniki, które będą bały się człowieka, nowego otoczenia itp. Wtedy czas aklimatyzacji i oswajania trwał będzie znacznie dłużej. Ze względu na wielkość tych gadów, dobrze jest zapewnić im spacery po za terrarium. Tyczy się to przede wszystkim osobników żyjących w przymałych terrariach. Takie spacerki wchodzą w grę tylko i wyłącznie pod czujnym okiem właściciela.
Należy wtedy zabezpieczyć wszelkie szczeliny (m.in. pod meblami itp.), zadbać aby w pokoju było wystarczająco ciepło (jeśli mamy zimny pokój, należy wstrzymać się z wypuszczaniem gadziny aż do wiosny- lata), spacery można zacząć, gdy agamka ma ponad 30cm. Mniejsze gady możemy wypuszczać Np. na łóżko czy biurko.
Z dorosłymi osobnikami możemy nawet wychodzić na zewnątrz, ale:
-należy wybierać miejsca ciche i spokojne, oddalone od zgiełku miasta;
- należy ciągle być przy agamie, gdyż nawet dorosłe, oswojone osobniki mają czasami chwile słabości i mogą niespodziewanie zniknąć nam z oczu;
- jeśli gad na zewnątrz ,,głupieje”, zaczyna w popłochu uciekać- należy jak najszybciej zakończyć spacer. Najwidoczniej źle to na niego działa;
-jeśli mamy pewność, że jaszczurka lubi spacery po za domem i nie ucieka, tylko spokojnie maszeruje i podjada roślinki, owady, nie potrzebne są żadne szelki. Nie są polecane, gdyż mogą uszkodzić kolce gada.
W czasie spaceru agamka z pewnością będzie podskubywała różne roślinki i polowała na owady, także jeśli zauważymy, ze usiłuje złapać przykładowo osę, należy odciągnąć czymś jej uwagę. Podobnie zachowajmy się, jeśli podopieczny będzie próbował zjeść jakąś budzącą podejrzenia roślinę.
ZACHOWANIE W STOSUNKU DO INNYCH JASZCZUREK:
Najlepszym rozwiązaniem w hodowli Agamy Brodatej jest terrarium jednogatunkowe.
Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca i koniecznie chcemy hodować kilka gatunków w jednym terrarium należy pamiętać, aby:
- nie łączyć brodaczy z wszelkimi gatunkami o aktywności nocnej (m.in. większość gekonów);
-przygotować się na ewentualne niepowodzenie, gdyż te agamy są kiepskimi kandydatami na mieszkańca terrarium wielogatunkowego;
-mieć na uwadze wymagania poszczególnych gatunków oraz ich wielkość. Przecież gad żyjący w tropikach nie dogada się z brodaczem mieszkającym na stepach i sawannach;
Istnieją jednak gatunki, które przy odrobinie szczęścia mogą mieszkać w zgodzie z agamami Np.:
Leiocephalus personatus (Legwan pustynny), Crotaphytus collaris (Legwan obrożny), Agama agama (Agama czerwonogłowa), Chlamydosaurus kingii (Agama kołnierzasta), Tarczowce;
Nie słyszałam jeszcze o udanym połączeniu agam z innymi gatunkami jaszczurek, dlatego nie polecam terrarium wielogatunkowego.
W czasie spacerów nie ma przeciwwskazań, aby brodacz spotkał się z osobnikami swojego bądź innego gatunku, aczkolwiek jeśli wcześniej zauważymy, że osobniki nie przepadają za swoją obecnością, nie należy organizować takich wspólnych ,,wyjść”.
Nie poleca się również zapoznawania agam z mniejszymi, delikatniejszymi gatunkami m.in. gekonów czy anolisów. Brodacze mogą się z nimi ,,nie polubić” a nawet dotkliwie poranić.

ZAKUP:
Jeśli mamy już przygotowane terrarium oraz posiadamy potrzebną wiedzę należy zastanowić się nad kupnem agamki. Problem pojawia się, gdy nie wiemy gdzie najlepiej jest kupić gadzinę. Mamy do wyboru 3 opcje:
-internet;
-prywatny hodowca;
-sklep zoologiczny;
Najpewniej będzie kupić agamę u prywatnego, poleconego hodowcy. Wtedy będziemy mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe . Jeśli jednak nikogo takiego nie znaleźliśmy, możemy również zakupić agamkę przez Internet (allegro, sklepy internetowe). Wtedy również należy upewnić się czy dany sklep czy człowiek, jest godny zaufania . Ostatnim miejscem, w którym możemy zakupić brodacza są sklepy zoologiczne. Tam jednak warunki gadów często pozostawiają wiele do życzenia, chociaż zdarzają się sklepy, w których zwierzęta mają się świetnie (mam tu na myśli sklepy, które polecane są przez fora internetowe, bądź strony). Jeśli jednak chcemy kupić agamkę z innego źródła (czyt. Innego sklepu zoologicznego) musimy sprawdzić, czy gadzina:
-ma wszystkie paluszki;
-nie ma zdeformowanego ciała;
-zachowuje się normalnie, nie siedzi skulona w kącie;
-nie ma ciemnych barw, które świadczą o stresie;
-normalnie przyjmuje pokarm. Aby się o tym upewnić możemy poprosić sprzedawcę, aby na naszych oczach nakarmił brodę;
-nie ma żadnych zmian skórnych i niepożądanych wypukleń;
-nie ma na sobie pozostałości wylinki, które Np. na palcach prowadzą do martwicy;
-jest trzymana w odpowiednich warunkach tzn. ma świeżą wodę, odpowiednie podłoże, pokarm, świetlówkę UV, żarówkę grzewczą;
-nie ma wzdętego brzuszka;
TERRARIUM:
Ze względu, iż Agamy Brodate należą do dosyć dużych jaszczurek, należy zapewnić im równie duże terrarium. Jeśli zdecydowaliśmy się kupić małą bródkę, terrarium dla niej powinno być odpowiednio mniejsze. Dla agamki 12-30cm wystarczy terrarium o wymiarach 80x40x50 (dł. Szer. Wys.). Młodego osobnika nie możemy od razu wsadzić do wielkiego, docelowego terrarium, gdyż młodziak będzie miał problemy ze znalezieniem pokarmu a my moglibyśmy wtedy przegapić jego ewentualne złe samopoczucie. Wystrój terrarium dla malucha powinien być minimalistyczny. W zupełności wystarczy miseczka z wodą, jedna kryjówka oraz korzeń lub skałka, a za oświetlenie i ogrzewanie (w zależności od wielkości terrarium, teraz za przykład posłuży mi terrarium 80x40x50) należy zakupić żarówkę grzewczą (wystarczy 50Watt) oraz świetlówkę UV co najmniej 8.0 UV (długość zależy od wielkości terrarium, do terra 80x40x50 wystarczy 45 cm). Pamiętajmy, aby świetlówkę umieścić w miejscu, gdzie agama przebywa najwięcej i aby pupil miał dostęp do promieni, gdyż sięgają one tylko do 30cm. Dobrze jest zakupić możliwie długą świetlówkę. Miejsce żarówki grzewczej nie jest zbyt istotne. Na celu mamy tylko stworzenie brodaczowi miejsca do wygrzewania się (bezpośrednio pod promiennikiem do 40*C) i strefy chłodniejszej, gdzie temperatura wahać się będzie od ok. 25-30*C. Dla malucha najlepszym podłożem będą ręczniczki papierowe, bądź papier pakowny, aczkolwiek te podłoża mają wątpliwe walory estetyczne. Poleca się również piasek (chyba, że zauważymy, jak podopieczny go zjada, wtedy należy jak najszybciej wymienić podłoże)chips kokosowy, korę , kostkę bukową, podłoże kokosowe.
Gdy pupil osiągnie już ok. 30 cm, należy pomyśleć nad wymienieniem terrarium na większe- docelowe. Musi mieć ono co najmniej 110x60cm powierzchni dna, dla pojedynczego, dorosłego osobnika. Wysokość nieistotna, może być niewielka (np. 50cm).
Dla większej ilości osobników, terrarium musi być odpowiednio większe. Kupując mieszkanko dla naszego pupila, należy kierować się zasadą- im większe tym lepsze, gdyż to właśnie tam zwierzę spędzi resztę swojego życia.
ŻYWIENIE:
Podstawę diety Agamy Brodatej powinny stanowić wszelkie bezkręgowce odpowiedniej wielkości oraz mniejsze kręgowce (mysie oseski, małe myszy). Za najodpowiedniejszy pokarm uznaje się wszelkie gatunki świerszczy (domowe, kubańskie, śródziemnomorskie, bananowe). Dieta agam powinna być jak najbardziej urozmaicona, także z powodzeniem skarmiać możemy również: mączniki, szarańczę wędrowną i pustynną, wszelkie gatunki karaczanów (dubia, szare, madagaskarskie), drewnojady, barciaki (larwy i ćmy), pająki, pasikoniki, dorosłe muchy, dżdżownice, ślimaki (puszkowane bądź te z łąki), patyczaki, rzadko- gupiki, mysie noworodki, oseski myszoskoczków, wszelki plankton łąkowy. Jako, ze pogony preferują pokarm mieszany, w ich diecie nie może zabraknąć pokarmu roślinnego: bazylia, melisa, mlecz, babka lancetowata, koniczyna, trzykrotka, akacja, truskawki, maliny, natka pietruszki, (małe ilości),pietruszka, marchew, jabłka, gruszki ,truskawki, arbuz ,brzoskwinie nektarynki.
Przed podaniem pokarmy roślinnego należy go dokładnie obmyć.
Brodaczom absolutnie nie należy podawać: szczawiu, nabiału, niedojrzałych owoców i warzyw, sałaty, kapusty, pomarańczy, mandarynek, pomidorów, pieczywa, owadów z żądłami, larw much.


ROZPOZNAWANIE PŁCI:
Płeć można rozróżnić tuż po urodzeniu młodych, gdy przez cieniutką skórkę dostrzec można narządy płciowe samca. Jeśli wtedy tego nie sprawdzimy, ponownie rozróżnić pleć będzie można dopiero po osiągnięciu przez agamę ok. 30 cm.
Aby sprawdzić jaką płeć ma jaszczurka musimy wziąć agamę na jedną rękę, drugą delikatnie podnieść do góry ogon , aby ujrzeć jego nasadę. Gdy zobaczymy dwie wypukłości tuż za kloaką, świadczące o podwójnym narządzie kopulacyjnym (hemipenis)- jest to samiec. Jeśli agama to samiczka ogon będzie płaski lub widoczne będzie jedno wzniesienie.

ROZMNAŻANIE:
Agamy Brodate dojrzałość płciową osiągają już po pierwszym roku swojego życia. Gody najczęściej zaczynają się na początku października. Kopulacja zaczyna się, gdy samiec chwyta samice w kark. Często wygląda to dość brutalnie, ale nie ma się czym przejmować. Na ciele samiczki mogą pozostać niewielkie ranki po ugryzieniu samca. Wtedy samiec usiłuje przyjąć dogodną pozycję. Jeśli samica będzie gotowa na przyjęcie samca pozostanie spokojna i pozwoli partnerowi na wprowadzenie hemipenisa do swojej kloaki. Wtedy kopulacja trwa do 30 min. Natomiast samica niechętna będzie uciekała przed samcem, a chwycona za kark będzie próbowała pozbyć się samca, ocierając się o skałki czy konary. Wtedy samiec zazwyczaj rezygnuje i po upływie pewnego czasu znów próbuje odbyć gody. Najlepszym podłożem do złożenia jaj będzie wilgotny torf. Samicy w ciąży należy zapewnić:
- ciszę i spokój, nie dopuścić do większego stresu;
- dobrze jest podawać oseski mysie, ze względu na dużą zawartość wapnia;
- zadbać o bardzo urozmaiconą dietę, nie żałować jej pożywienia.
- nie dopuszczać jej wtedy do samca.
Młode samiczki składają mniej jajek, niż te dojrzałe. Jeśli chcemy uzyskać potomstwo należy przenieść jajka do inkubatora. Pamiętajmy, że nie wolno ich w tym czasie odwrócić, gdyż może to spowodować obumarcie zarodka. Jaja umieszczamy w plastikowych pudełeczkach wypełnionych vermiculietem i umieszczamy w inkubatorze. Agamy pochodzące z suchych, gorących regionów wychodzą z jajek w czasie australijskiej wiosny i lata, czyli od września do maja. Skąd wiedzieć, że młode niedługo się wyklują? Jaja wtedy zmieniają barwę i ,,pocą się”. Następnie na jajach pojawiają się pierwsze szczelinki i malutkie agamki przebijają osłonkę jaja swymi zębami jajowymi. Przez pewien czas tkwią jeszcze z wystawionymi łebkami, gdyż zmęczone przebijaniem skorupki nie mają siły na dalsze próby wychodzenia z jaja. Gdy młodziaki wyjdą już z jaj, przez pewien czas nie jedzą, korzystając z zapasów zgromadzonych w woreczku żółtkowym.
Młodych agamek w żądnym wypadku nie można trzymać z dorosłymi osobnikami. Maluchy wkładamy do pojemników wyłożonych czystą ligniną. Po pewnym czasie, gdy nastąpi już absorpcja woreczka żółtkowego, możemy przenieść młode do terrarium. Zadbajmy o prosty wystrój, jako podłoże najlepiej będzie zastosować papier bądź ligninę. Urządzając mini terrarium wystarczy jeden konar czy skałka, miseczka ze stale świeżą wodą. W razie gdy wykluje się kilkadziesiąt młodych należy je porozdzielać na mniejsze grupki (5-10 osobników) aby zapobiec wzajemnemu podgryzaniu sobie ogonków. Jeśli w grupie znajdą się osobniki słabsze, mniej jedzące. W takim wypadku należy albo oddzielić malucha od grupy, albo odciągać uwagę reszty karmiąc wtedy słabszego.

UWAGI:
Nie należy trzymać w terrarium dwóch samców. Prawdopodobnie będą stale toczyły walki. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka zdaje się nam, że wszystko gra nigdy nic nie wiadomo i słabszy osobnik zostanie jednak wyeliminowany przez silniejszego. Agamy są niezwykle terytorialne. Zimowanie konieczne jest tylko, jeśli chcemy rozmnażać gady. Brodacze nie podlegają rejestracji, nie potrzeba na nie żadnych dokumentów


Opracowane na podstawie książki Alicji Papiór ,,Agama Brodata”,
Internetu oraz własnych doświadczeń.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Markez
Administrator


Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wolin

PostWysłany: Sob 21:29, 03 Mar 2007    Temat postu:

Baaaaardzo długi i fajny opis. Basia, musiałaś się pewnie napracowac.
Gratulacje, opis bardzo dobry Wink Cool


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
clau



Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 14:36, 28 Mar 2007    Temat postu:

Świetny opis!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Light Angel



Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sob 14:43, 12 Maj 2007    Temat postu:

ooo nieżle długiiiiii opis ale bardzo dobry gz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki111
Gość





PostWysłany: Czw 16:21, 27 Gru 2007    Temat postu:

siema
Powrót do góry
prz1wales
Gość





PostWysłany: Czw 22:09, 03 Sty 2008    Temat postu:

niezle ja tez mam agame ale tutaj dowiedzialem sie duzo o tych slodkich brodaczach !!
Powrót do góry
GOść
Gość





PostWysłany: Sob 20:18, 09 Lut 2008    Temat postu:

moja agama drapie w szyby jakby chciała wyjść, a kiedy ją wypuszczam rozgląda się wraca do terrarium i znowu drapie. Proszę o pomoc, dlaczego tak robi i co z tym zrobić??
Powrót do góry
Gość
Gość





PostWysłany: Nie 7:33, 22 Cze 2008    Temat postu:

Super są te agamy.Ja kupuję sobie agamę brodatą.Opis też super dużo się
dowiedziałem thx Smile
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sob 2:30, 25 Paź 2008    Temat postu:

kupilbym samca agamy brodatej kontakt gg 3273959
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Śro 21:38, 25 Mar 2009    Temat postu: agama brodata nie otwiera oczu.

Witam mam problem z agama brodata ma 1.5roku i w ogole ostanio nie otwiera oczu zyje oddycha gdy zblize palec atakuje. w terarium jest starsznie zamulona ma dostep do swierszczy ale od kad nie otwiera oczu w ogole ich nie je. prosze o szybka odpowiedz na maila [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
naila
Gość





PostWysłany: Pią 9:05, 01 Maj 2009    Temat postu:

Witam, moj Agama dzis w nocy zniosła jaja, niestety zupełnie sie tego nie spodziewałam, nie mam inkubatora, co zrobic aby jeszcze uratować jaja ? Narazie zasypałam je troche piaskiem i włączyłam mate nagrzewająca,żeby w terarium było cieplo. Prosze o możliwie szybką odpowiedz na meila [link widoczny dla zalogowanych]
Z góry dziękuje
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Nie 16:20, 05 Lip 2009    Temat postu: ŚWIETNIE

Teraz wiem wszystko i kupie se chłopca i dziewczynke tylko nie chce oglądać godów :oops:
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon 10:45, 06 Lip 2009    Temat postu:

Mam jeszcze jedno pytanie czy musze dawac koniecznie oseski mysie agamie jak nawet nie będzie w ciąży ja tak bardzo niechce dawać sama mam jeszcze myszki w klatce i mrożonych też nie dam Sad
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Śro 4:30, 15 Lip 2009    Temat postu:

tez tak mam z tym brodaczem..tylko ze jak ona drapie i ja ja wypuszczam to sie zalatwia.bo w akwarium jej chyba nie pasuje..Pozdrawiam wszystkich milosnikow agamy!!!
Powrót do góry
Dominika
Gość





PostWysłany: Pon 18:03, 20 Lip 2009    Temat postu: wymiary terrarium

Witam! Mam pytanie. Jakich wymiarów musi być terrarium dla 2 dorosłych Agam brodatych?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum miłośników Agamy Brodatej fachowe porady Strona Główna -> Ogólnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gRed v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin